З історії Юринець

Назва села Юринці, зі слів старожилів походить від імені св.Георгія Побідоносця, на честь якого тут побудовано храм. Юринецький храм з XVIII ст.. відносився до Благовіщенського приходу Сатанова. До нього входило 1 300 жителів с. Юринці. У 1802 році було збудовано храм святого великомученика Георгія Побідоносця. Він був деревяний, з кам’яною західною частиною, яка за переказами колись була турецькою мечеттю. У 1865 році храм капітально відремонтували. Настоятель храму протоієрей Петро Бабак.
Впродовж декількох поколінь жителі села є хліборобами з діда прадіда, також займалися скотарством та вичинкою шкіри. У далеку давнину сягає історія краю. Юринці, Сатанівка належали до володінь графа Станіслава Костки Потоцького У 1898р. Зверхівці належали Фадею Станіславовичу Оржеховському. Олександрівка, Покровка Належали графині Тишкевич Клементині Альферовні. Олександрівка утворилась на місті, очищеному після вирубки лісу і придатним для проживання. Сюди були переселені поміщиком Потоцьким селяни з Юринець, Покрівки і Сатанівки, які і започаткували с. Олександрівку. У 1923 році була створена Юринецька сільська рада Юринецького району Проскурівського округу Подільської губернії. До її складу увійшли села Юринці та Покрівка. У 1937 році створена Юринецька сільська рада Сатанівського району Камянець-Подільської області. У 1966 році Сатановецька сільська рада, Олександрівка, Зверховецька сільські ради були ліквідовані і ці села увійшли до складу Юринецької сільської ради.
З 1941 по 1944 роки територія сіл була окупована німецькими загарбниками.
25.03.1944 року земля була визволена від окупантів.
В Юринцях була розташована центральна садиба колгоспу «Дружба» за яким закріплено 3, 5 тис. орної землі. Зараз це товариство «Мрія»
На території села є дитячий садочок, сільський клуб та бібліотека. Діють магазини.

Історія Юринецької сільської бібліотеки

  Бібліотека села Юринці  вперше відкрила свої двері  для жителів села у 1976  році. Раніше тут була сільська школа.
  Так у  приміщенні сільського клубу запрацювала бібліотека, в  2 –х кімнатах, площею 56 кв.м. з книжковим фондом 6 874 примірників книг.
  На той час бібліотека обслуговувала близько 400 читачів.
 Бібліотекарем працювала Твардовська Надія Павлівна, яка закінчила Теребовлянське училище культури. Пропрацювала Надія Павлівна 20 років, і навіть вийшовши на пенсію не забула про своїх читачів, часто навідується до бібліотеки продовжує читати та веде активний спосіб життя.
  Після Твардовської працювала бібліотекарем недовгий період Cкиба Світлана, за цей період бібліотека була занедбана. У 2004 році зав бібліотекою стала Кушнір О.В дипломований бібліотекар, яка працює й досі. 
   В бібліотеці зроблений ремонт з пластиковими вікнами, з кожним роком фонд бібліотеки потрохи поповнюється. 
  Юринецька сільська бібліотека є комунальною власністю Юринецької сільської ради. 
 Головним завданням бібліотеки є забезпечення інформаційно-культурних потреб територіальної громади Юринецької сільської ради.
  У бібліотеці проводиться ряд культурно-масових заходів для жителів села. Зокрема: до Дня Перемоги, визволення села та України від німецько-фашистських загарбників, до дня Соборності та Свободи України, заходи визначних та пам’ятних дат українських письменників та поетів, до дня Незалежності України тощо. …..

Так виглядає сьогодні наша бібліотека, в якій було зроблено косметичний ремонт, замінено два вікна на пластикові, придбано декілька нових стільців…і плани на майбутнє… Бібліотека була створена у 1976 році до цього тут була початкова школа на селі. Згодом діти пішли в сатанівську школу , а будівля постувала декілька років поки голова колгоспу не зробив для своїх односельчан тут сільський клуб і не виділив дві кімнати під бібліотеку. Так розпочалося життя Юринецької сільської бібліотеки. Зараз фонд бібліотеки нараховує 8 тисяч примірників книг. Бібліотека набула статусу інформаційного центру на селі. Створено клуб за інтересами «Знай Люби Бережи» для учнів 3-6 класів. Залучено читачів до активної участі в масових заходах. Велику увагу приділено краєзнавству , що дає змогу покращити культурно-просвітницьку роботу і виховати повагу і любов до рідного краю. Питаннями народознавства та українознавства, історичного минулого нашої країни цікавляться старшокласники. Вони є активними учасниками масових заходів. Велика увага приділяється пропаганді літератури , шляхом книжкових виставок..



Немає коментарів:

Дописати коментар